Татарстанда социаль-мәдәни өлкә объектларын капиталь ремонтлау буенча республика программалары 96%ка үтәлгән

2021 елның 22 ноябре, дүшәмбе

Татарстанда социаль-мәдәни өлкә объектларын капиталь ремонтлау буенча республика программаларын гамәлгә ашыру тәмамланып килә. Быел 3,5 мең объектны ремонтлауга республика 23 млрд. сумнан артык акча бүлеп бирде. Хәзерге вакытта барлык программалар буенча эшләр 96%ка башкарылган. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры Марат Айзатуллин хәбәр итте. Киңәшмәне Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды.

Мәгариф өлкәсендә 413 объект кергән 3 программаның 413е белем бирү учреждениеләренә капиталь ремонт ясау программасы эштә кала. Казан шәһәренең 104 нче балалар бакчасында ремонт эшләре тәмамланып килә, эшләр күләме 95% тәшкил итә. 48 учреждение ремонтланган.

Медицина стационарларын капиталь ремонтлау программасына кертелгән 18 объектның дүртесе подрядчыларда кала. Гомумән алганда, программа чаралары 93%ка үтәлгән.

Эчке эшләр министрлыгы карамагындагы биналарга капиталь ремонт ясау программасы буенча эшләрнең гомуми үтәлеше 94% дип бәяләнә. Биш объект файдалануга тапшырылган, тагын дүртесе – эштә.

Балаларны савыктыру лагерьларын ремонтлау программасына кертелгән алты объектның дүртесе әзер. Программа буенча төзелеш-монтаж эшләре 96%ка үтәлгән.

Спорт объектларын капиталь ремонтлау программасында каралган эшләр финал стадиясендә. Подрядчылар 16 объектны тапшырганнар.

Инженерлык инфраструктурасын модернизацияләү программалары буенча гомуми смета бәясе 1,4 млрд.сум булган 881 объектны үз эченә алган 6 программаны гамәлгә ашыру тәмамланган. Бу атнада подрядчылар тарафыннан «Чистарту корылмаларын модернизацияләү һәм канализация челтәрләрен капиталь ремонтлау» программасы һәм «Газ бүлү челтәрләрен, йорт эчендәге газ куллану челтәрләрен реконструкцияләү, төзү, блок-модульле котельныйларны һәм тышкы казаннарны урнаштыру» программасы кысаларында соңгы объектлар тәмамланган.

Программа чараларының блогын күпфатирлы йортларда капиталь ремонт программасы тәмамлый. «Торак фонды мониторингы» дәүләт мәгълүмат системасы мәгълүматлары буенча агымдагы датага лимит 99%ка үзләштерелгән. 10 муниципаль берәмлектә эшләр дәвам итә.

Күп фатирлы йортларга капиталь ремонт ясау программасы муниципалитетлардан 15%ка финанслана. Бүгенге көндә фонд счетларына җирле бюджетлардан 740 млн. сум, ягъни программада каралган күләмнең 64%ы кергән. Казан шәһәре һәм Әлмәт муниципаль районы да акчаны тулысынча күчермәгән.

Шулай ук Татарстан Республикасы Төзелеш министрлыгы тарафыннан, республиканың тармак министрлыклары һәм ведомстволары белән берлектә, 2022 елга программалар исемлеген формалаштыру буенча комплекслы эш башкарыла.