Марат Айзатуллин «Казаныш» Бөтенрәссәй архитектура-төзелеш форумында катнашты

2021 елның 1 декабре, чәршәмбе

Казанда «Казаныш» беренче Бөтенрәссәй архитектура-төзелеш форумы старт алды. Өч көн дәвамында Рәссәйнең төрле шәһәрләреннән әйдәп баручы архитекторлар, девелоперлар, төзүчеләр диалог алып барачаклар, яңа тенденцияләр, карарлар, материаллар һәм төзелеш һәм проектлауда алымнар турында фикер алышачаклар. Чараның идеясе, Казанның баш архитекторы Илсөяр Төхвәтуллина әйткәнчә, ТР башкаласы төзүчеләренең югары профессиональ белгечләр командаларына карата кискен сораудан туган. «Бездә төзүчеләрдән сыйфатлы архитектура командаларына сорау зур. Алар үсәргә кирәген аңлыйлар һәм үз эшен сыйфатлы башкара алган архитекторлар һәм шәһәр төзүчеләрен эзлиләр. Ил буенча йөрү һәм һәр команда белән аерым очрашу бик авыр – без, әйдәп баручы архитекторлар белән шәхсән танышу өчен, барыбызны да бер мәйданчыкта җыярга булдык», – дип ассызыклады Төхвәтуллина.

Форумда 60 тан артык архитекторлар командасы катнашты, алар арасында Сергей Скуратов, Александр Цимайло, Станислав Бошкович, шулай ук Лондонда архитектор булып эшләүче КДАТУ студенты.

ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Марат Айзатуллин якын арада архитектура-төзелеш тармагының төп бурычларыннан берсе итеп BIM-проектлауга күчүне атады. РФ Хөкүмәте карары нигезендә, киләсе елның беренче гыйнварыннан барлык проектлар да проектлаштырылырга һәм BIMда кабул ителергә тиеш. «BIM-проектлау белән эшләргә бары тик дәүләт структураларының 1,5 мең хезмәткәрен өйрәтергә кирәк. Без инде BIM-технологияләргә өйрәтү курслары уздыра башладык. Ә кайбер проектлаучыларыбыз, Гипронииавиапром, Татинвестгражданпроект, «Ак Барс Инжиниринг» компаниясе BIMда эшли инде. Моннан тыш, без BIMда Иннополиста уку корпусларын проектладык һәм экспертиза алдык, шулай ук без Казанның 175 нче мәктәбендә бассейнны проектладык», - диде М.Айзатуллин. Ул бинаны турыдан-туры эксплуатацияләүчеләргә нинди үзгәрешләр кертергә кирәклеген белү яхшырак, ә BIM-төзелеш ярдәмендә проектка берничә секунд эчендә үзгәрешләр кертергә була, дип ассызыклады. «Дәүләт заказын үтәүче барлык подрядчылар да BIM-технологияләр системасында эшләячәк. Фасадка үзгәрешләр кертергә, өстәмә рәшәткә куярга һәм башкалар булдырырга кирәк булса, бу бик уңайлы», - дип билгеләп үтте министр.

«Форумның исеме үк «казаныш» дип тәрҗемә ителә. Бу очраклы түгел, без бүген архитектура казанышлары турында фикер алышу өчен җыелдык, – диде Мэр форум ачылышында. «Кайбер яңа торак комплексларда сатып алучыларның яртысыннан артыгы Казан да, Татарстан да резидентлары түгел. Хәзер бездә шундый дәрәҗә. Һәм мин ышанам ки, бу безнең башлангыч [форум] дәвамына ия булачак. Бу безнең шәһәр тарихында чираттагы яхшы сәхифә дип ышанам, бу эш, аның нәтиҗәләрен без озак еллар дәвам итәчәкбез», – дип билгеләде Илсур Метшин. Форумның беренче көнендә катнашучылар шәһәрнең тышкы кыяфәтен булдыруда архитекторның роле, базарда сыйфатлы архитектура-шәһәр төзелеше чишелешләренә ихтыяҗ, яшәү өчен идеаль мохит формалаштыру алымнары, шәһәрнең тарихи үзәгендә проектлау һ.б. турында фикер алышачаклар. Икенче көн Рәссәйнең алдынгы архитекторлары һәм шәһәр төзелеше компанияләре презентацияләренә багышланачак. Илсөяр Төхвәтуллина сүзләренә караганда, форумны оештыручылар катнашучыларны чикләмәгән, әмма алар моңа үзләре ничек мөмкин булуын гаҗәпләндерергә тиеш.

3 декабрьдә «Казанышта» катнашучылар төзелештә яңа технологияләр, инновацион материаллар белән танышачак. Шул ук көнне соңгы 5 елда Казанның иң яхшы объекты смотр-конкурсына нәтиҗәләр ясалачак. 112 тормышка ашырылган объект һәм проект тәкъдимен номинацияләп, 41 компания аңа гариза биргән. Җиңүчеләрне 15 номинация буенча билгеләячәкләр – мәсәлән, «Иң яхшы иҗтимагый бина», «Иң яхшы спорт объекты», «Объектның яңа тормышы (яңарту)» һ. б. Мондый конкурс 2017 елда үткәрелгән иде.