Буа драма театрының яңартылган бинасын ачу тантанасы булды

2023 елның 6 декабре, чәршәмбе

Буада яңартылган драма театрын ачу тантанасы булды. Ачылу тантанасында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, ТР мәдәният министры Ирада Әюпова, Буа районы башлыгы Ранис Камартдинов һәм башка рәсми затлар катнашты.

Реконструкция нәтиҗәсендә, бинада профессиональ артистлар һәм музыкаль коллективлар чыгышлары һәм репетицияләре өчен шартлар тудырылган. Моннан тыш, гомуми мәйдан 4 мең кв.м га кадәр артты, ә залның сыйдырышлылыгы 400 дән артык кеше тәшкил итә.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, Буа драма театры Татарстан Республикасы халыкларының театр сәнгате мәдәниятен популярлаштыру буенча мөһим миссияне үти. "Искиткеч коллектив, бик көчле җитәкче. Иң мөһиме-сез үз периметрыгыз белән генә чикләнмисез: Россия төбәкләре буйлап гастрольләрдә йөрисез, башка илләргә чыгасыз. Бу бик мөһим эш, ул чит илләрдәге ватандашларыбыз белән элемтәләрне ныгыту кысаларында да алып барыла», - диде Раис Татарстан.

ТР мәдәният министры Ирада Әюпова билгеләп үткәнчә: "бу 2017 елда үзенең йөз еллык юбилеен билгеләп үткән республикабызның иң борынгы театрларының берсе. Биредә даими рәвештә төрле фестивальләр үткәрелә.

Театр Мәдәният милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында реконструкцияләнгән.