М14 микрорайонында төзелә торган мәктәпне шәһәр мэры Илсур Метшин карады

2024 елның 2 феврале, җомга

Казанның төзелә торган М14 микрорайонында 1224 урынга мәктәп төзелә. Төзелеш эшләре барышы белән Казан мэры Илсур Метшин танышты.

Яңа мәктәп М14 шәһәрендәге беренче муниципаль уку йорты булачак. Хәзер бу микрорайоннан балалар Рауис Гәрәев урамындагы 186 нчы «Перспектива» күп профильле лицейга йөриләр, анда инде тутырылучанлык арттырылган, шуңа күрә укучыларның бер өлеше икенче сменада укый.

Мәктәпнең гомуми мәйданы 19,3 мең кв. м тәшкил итәчәк.бинаның өч катында 52 уку кабинеты, 612 урынга исәпләнгән ашханә һәм 306 кешегә исәпләнгән актлар залы урнаштырылачак.

"Казан кертелә торган квадрат метр торак саны буенча Россиядә лидерларның берсе булып тора, һәм без үзебезгә социаль инфраструктура да артта калмасын өчен бурыч куйдык. Соңгы 10 елда без 177 шундый объект төзедек, шуларның 90ы – балалар бакчалары, тагын 25е – мәктәпләр. Без кертелә торган социаль объектлар саны буенча Россиядә абсолют лидерлар. Исключениеләр Мәскәү һәм Санкт-Петербург, чөнки алар муниципалитетлар түгел, ә Россия субъектлары. Торак комплекслар һәм микрорайоннар төзегәндә бездә кирәкле санда мәктәпләр, балалар бакчалары, медицина учреждениеләре төзү һәм җәмәгать киңлекләрен төзекләндерү мәҗбүри таләп булып тора», – дип билгеләп үтте Казан башлыгы.

Гомуми белем бирү учреждениесе территориясендә күп функцияле ел әйләнәсе спорт мәйданчыгы урнашачак. Урамда балалар җәй көне тренажерларда күнегүләр ясый, махсус кырда футбол уйный, сикерү чокыры белән йөгерү юлларында шөгыльләнә, ә кыш көне хоккей уйный яки конькида шуа алачак. Пикниклар өчен зона да каралган – махсус моның өчен уку йорты территориясендә газон ятачак.

Хәзер төзелештә 30 кеше эшли, әмма һәр атнадан аларның саны башкарылган эшләрнең катлаулылыгына һәм күләменә карап артачак. Мәсәлән, монолит каркас төзү белән көн саен 120 кеше шөгыльләнәчәк. Хәзерге вакытта котлован тулысынча әзер, тимер-бетон баганаларны тутыру һәм бетон нигезне төзүгә әзерлек алып барыла. Киләсе атнада эшчеләр монолит үсентеләр урнаштыра башлаячак.

Төзелеш мәйданчыгында ТР ГИСУ директоры урынбасары Кәлимуллин Илнур Илдар улы катнашты