Яңа перинаталь үзәкнең төзелеш эшләренең барышын Илсур Метшин тикшерде

2023 елның 13 декабре, чәршәмбе

2024 елда 7 нче хастаханә базасында перинаталь үзәк ачылачак. Бүгенге көндә объектта төзелеш-монтаж эшләре тәмамланган, авыр медицина җиһазлары урнаштырыла.

20 мең кв.м. мәйданлы җиде катлы бинада кабул итү һәм консультатив-диагностика бүлекләре, яралгыны антенаталь саклау үзәге, тәүлек әйләнәсе торучы акушерлык стационары һәм неонатология стационары, лабораторияләр һәм диагностика блоклары урнашачак. Ә гинекология бүлегендә 22 атнага кадәр авырлы хатыннарны югары куркыныч төркеме белән кабул итәчәкләр.

Яңа медицина учреждениесендә акушерлык стационары тәүлек әйләнәсе 80 урынга исәпләнгән һәм дүрт операция бүлмәсен үз эченә ала, аларның берсендә рентгенохирургия һәм яралгыга операцияләр үткәрү мөмкинлеге булачак. Алты шәхси бала тудыру залы да каралган. 40 урынга исәпләнгән неонатологик стационарның физиотерапия блогы һәм катамнез кабинеты бар. Тагын 22 койка анестезиология һәм реанимация бүлегендә, ә яңа туган балаларны реанимацияләү һәм интенсив терапия бүлегендә 25 койка урнаштырылачак.

Елына 8 меңгә кадәр бала тудыру планлаштырылган медицина учреждениесе Идел буендагы иң эре акушерлык үзәкләренең берсе булачак, алар феталь хирургия технологияләрен белә. Заманча җиһазлар ярдәмендә алар йөклелек чорында хатын-кызларга югары технологияле ярдәм күрсәтә алачак, шул исәптән катлауланулар куркынычы югары булган хатын-кызларга, шулай ук ана карынында операцияләр үткәрә алачак.

Перинаталь үзәктә эш ябык цикл буенча төзеләчәк, ягъни йөклелек чорында барлык кирәкле медицина ярдәмен алырга мөмкин булачак. Мәсәлән, операция бүлмәләре белән бер блок югары куркынычлы хатын-кызлар өчен булачак. Икенче блок Түбән куркынычлы бала табучы хатын-кызлар өчен. Хатын-кызлар консультациясе өченче блокта урнашачак. Аларның якын урнашуы килеп туган авырлыкларга шунда ук җавап бирергә мөмкинлек бирә.

Моннан тыш, вакытыннан алда туган балаларны нәкъ менә яңа перинаталь үзәктә тәрбияли алачаклар – аларны Республика балалар хастаханәсенә яки 1 нче балалар хастаханәсенә алып барырга кирәк булмаячак.

"Соңгы 15 елда без зур юл үттек. Әгәр элек капиталь ремонт, бала табучы хатын-кызлар өчен лаеклы шартлар тудыруга шатлансак, хәзер без Казанга килгән дөнья дәрәҗәсендәге технологияләр турында фикер алышабыз. Рөстәм Миңнехановка мондый шартлар тудырылуы өчен рәхмәт. Саннар үзләре өчен сөйли республика буенча барлык төрләрнең 50% Казанда кабул итә. Югары технологияләр гаилә парларының саны икенче, өченче һәм дүртенче балага артачагына ышаныч уята», – дип билгеләп үтте Илсур Метшин.